Poniedziałek, 2018-12-17

Imieniny: Jolanty, Łukasza

Wycieczka do jednostki straży pożarnej.

Pierwsza tegoroczna wycieczka szkolna odbyła się w dniu 12.09.2017, kiedy to uczniowie klasy IIIa i V pojechali odwiedzić wałbrzyskich strażaków.

W ramach programu „Bezpieczna +” w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Wałbrzychu powstała sala edukacyjna „OGNIK”, którą strażacy udostępniają dzieciom w celach edukacyjnych.

Wycieczka klasy III a i V, była nie tylko rozrywką, ale sporo uczniów nauczyła.

W ramach programu przeszkoleni strażacy  prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Rolą strażaków jest wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem),  jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

Nasi uczniowie mieli możliwość przetestować ubrania strażackie, zwiedzić remizę, posiedzieć w wozach oraz zobaczyć, jak wygląda prawdziwy alarm bojowy.